O tom, jak jsem se stala závislá na hudbě

23. listopadu 2013 v 20:07 | Dev |  Diary
Zdravím :)
Snažila jsem se napsat článek o tom, jak jsem se dostala k hudbě, kterou poslouchám, a co pro mě znamená. Nepovedlo se mi to zrovna podle mých představ, ale zas...co se mi kdy povedlo, že :D Myslím, že nemá cenu snažit se to nějak přepisovat, a hlavně nemám na přemýšlení a přepisování dvakrát náladu >.< Je to hodně dlouhý, je tam hodně klipů, moc to nedává smysl, atp.
Enjoy ^^

*vážně jsem tam těch videí chtěla dát tak čtyřikrát míň, ale když...no...nemůžu si pomoct, musím se podělit :D Doporučuju nepouštět si je všechny (-jako by to snad někdo chtěl udělat, že? - Ticho buď!), čistě kdyby vás něco z toho zajímalo...jo, jenom Gackta si povinně pusťte všichni xD

***

Bez nadsázky můžu říct, že v současnosti neposlouchám prakticky nic, co se mi líbilo před sedmi, šesti lety. A stejně tak, kdybych svému tehdejšímu já pustila cokoli z toho, co poslouchám teď, asi by se toho dost leklo.

Ale abych to vzala hezky od začátku: vyrůstala jsem v (pro mě) velice nepříznivém prostředí, kde se poslouchalo buď country (v autě s dědečkem), Elán (máma), nebo O-zone (o přestávkách ve škole).

Teprve asi ve dvanácti jsem dostala MP3ku (které se mimochodem podařilo přežít do dneška, a i když je to starý omlácený, krám, za nic bych ji nevyměnila), a začala si stahovat to, co se tehdy líbilo mě (čtěte: to, co hrálo v rádiu nebo poslouchalo ve škole).
Sem tam se mi sice něco líbilo, ale dostala jsem se maximálně k tomu, že jsem věděla, jak se interpret jmenuje - neměla jsem žádného oblíbence, nikoho, koho bych obdivovala, koho bych se zastávala, když ho ostatní budou kritizovat (což ale stejně nedělali, páč mainstream mají vždycky všichni rádi), nestálo mi za to učit se něčí texty, jejich tvorba mě nedokázala tak povzbudit, nebavila mě tak, jak teď. Zůstávala jsem jakžtakž v obraze, co je "in", a "nejdrsnější", co jsem tehdy poslouchala, byli asi Linkin park a Kabáti.

První zlom nastal ke konci šesté třídy. V obchodě s CDčky jsem uviděla album Kerli - Love is dead, které mě okamžitě zaujalo obalem. Neměla jsem peníze, abych si ho koupila (aspoň něco se doteď nezměnilo), tak jsem si doma aspoň našla na internetu, co je to zač.

Připadalo mi to takové tajemné, roztomilé, morbidní…nic podobného jsem do té doby neslyšela.

V dnešní době ji už neposlouchám, ani se o ni nezajímám *jenom předevčírem, když jsem začala psát tenhle článek a připomněla si ji, jsem si do počítače postahovala asi 100 obrázků s ní, několik hodin poslouchala její písničky, a možná, možná se podívám na pár interview s ní ^^*

Kdybych ji "objevila" teď, třeba by mě ani tak nezaujala. Ale tehdy pro mě byla něco absolutně nového a neobvyklého, a já ji měla ráda a ovlivnila mě natolik, že pro mě vždycky bude mít zvláštní význam.

Miluju její styl. Občas je inspirovaný japonskou módou a cyber gothikou, a celkově je takový krásně strašidelný (ona sama tvrdí, že její styl je o tom, dělat krásné věci strašidelnými, a strašidelné věci krásnými).

Viděla jsem několik článků, kde bylo psáno, že patří do gothiky, a pár dalších, ve kterých ji zase kritizovali, že s ní nemá nic společného, tak proč svému stylu dala název "Bubble goth". Nemyslím, že by o gothice nevěděla nic, vzhledem k tomu, že přezpívala písničku od Bauhausu a evidentně zná Siouxsie Sioux (viz. tričko)^^


Taky bych ji ale do subkultury neřadila, přece jenom je něco úplně jiného. Vlastně ji nechci řadit vůbec nikam, líbí se mi, taková jaká je (byla), je to zkrátka Kerli, pojem a žánr sám o sobě :)
Snažila jsem se vybrat jen pár obrázků, ale když ona je dokonalá všude >.<Za zmínku by možná stálo, že v té době jsem začala oblékat hlavně do černé. Rozhodně to nebylo ze dne na den, že bych si řekla "ok, tak od zítřka se začnu oblíkat hrozně hustě a dárk…", nechtěla jsem se stylizovat do ničeho, nechtěla jsem na sebe strhávat pozornost, nepřipadala jsem si, že bych vypadala jinak, než předtím. Prostě se mi to líbilo, a připadalo mi to přirozené.

Už ani nevím jak, ale nějak jsem objevila symphonic metal. Xandria, Tarja, Within Temptation... (kupodivu jsem nikdy moc neposlouchala Nightwish, které mají všichni rádi).


Díky tomu jsem dostala do povědomí…dobře, říkejme tomu pseudogothika. Žila jsem v iluzi, že gothici mají rádi tmu, hřbitovy, a podobné věci. Díkybohu jsem o sobě nikdy neprohlašovala, že jsem něco podobného. I když ty hřbitovy a jiné morbidnosti jsem měla ráda moc ^^

V té souvislosti jsem se dopracovala ke Cradle od Filth. Dokonce si i pamatuju, kterou písničku jsem si od nich pustila jako první :D


Přišlo mi to naprosto neposlouchatelné.

Po pár měsících jsem názor změnila, a naopak je začala mít ráda.

Dnes jsem opět názoru, že jsou neposlouchatelní. Ale asi z jiného důvodu, než tehdy.

To mi bylo přibližně čtrnáct. Mimo jiné jsem poslouchala Marilyna Mansona, Blutengel, Visací zámek, a na co jsem tak různě narazila.

Jo, a taky J rock, kolem čtrnácti let jsem se začala dívat na anime, tak bylo prakticky nemožné se tomu vyhnout ^^


*pozn.: ta kytarystka je kytarista
*poté, co nahraje tenhle klip, so ho pustí ještě desetkrát, než pokračuje se psaním*Když mi bylo skoro patnáct, potkala jsem jednu slečnu, která poslouchala powermetal. Konkrétně Edguy a Avantasii, a díky ní jsem si tenhle žánr docela oblíbila. S klidným svědomím ji můžu zařadit mezi hrstku lidí, kteří mě kdy ovlivnili ze všeho nejvíc (a já ji za to nakazila náklonností k anime a Japonsku ^^).


Ze začátku jsem znala jen pár nejznámějších kapel jako Lordi, Sabaton, Hammerfall, Freedom Call, ale čím delší dobu jsem se jimi zabývala, tím víc jsem si rozšiřovala obzory.

Taky jsem narazila na pár webů a blogů, ze kterých jsem se postupně dozvěděla, co že je ve skutečnosti gothika. Symphonic a power metal jsem měla sice pořád nejraději, ale už jsem se začala trochu víc zajímat o žánry jako je post punk a gothic rock.

Vyhrabala jsem i máminy starý CDčka The Cure, Depeche mode, které jsem jako malá po poslechu první písničky odepsala, a zkusila to s nimi znovu. Kupodivu mě chytli a vydrželo mi to doteď ^^ (mimochodem, už i to dědečkovo country už se mi nezdálo tak hrozné x))

Po nějaké době mě symphonic metal přestával tak fascinovat, za to jsem se začala víc zajímat o klasiky jako Ozzy, Kiss, Alice Cooper…


Jednoho krásného dne jsem si uvědomila, že vůbec netuším, co se hraje v rádiích a v televizi, o čem se baví mí spolužáci, že můj hudební svět je úplně mimo jejich dimenzi. Who cares.

S postupem času jsem toho zjišťovala čím dál tím víc, všímala jsem si toho, jak moc jsou které skupiny komerční, jak jsou známé, mezi jakým typem lidí, do jakého žánru patří…

Koupila jsem si jedno tričko s The damned, potom další s AC/DC, najednou jsem měla ve skříň hromadu (doslova "hromadu", protože já a skládání oblečení se k sobě moc nehodíme) metalových, punkových a handmade triček, pořídila si steelky, a nejlepší na tom je, že jsem ani nestihla postřehnout, kdy přesně se to stalo a kdy přesně jsem se přestala oblíkat jako ostatní.

V té době jsem už neudělala bez mobilu nebo MP3ky ani krok.

Rozhodla jsem se, že se musím naučit hrát na kytaru, a malinko se u mě změnily priority. Nezáleží mi na škole tak, jak dřív (ani tak, jak by asi mělo), pokud někdo poslouchá stejnou hudbu jako já, vidím v něm automaticky spřízněnou duši, je mi jedno, co kdo říká, a co si kdo myslí (za což dle mého taky vděčím z části i těm kapelám).

V průběhu všech těch let se tahle "hudba" a vše s ní spojené stala samozřejmou součástí mého života.
Momentálně u mě trošičku, nepatrně převažuje darkwave a psychobilly.

*srdcovka č. 1*


*felt in love with the singer*
Sem tam si poslechnu i starý punk nebo nějaký core, steampunk, black metal a pak…všechno možné *myslí na PFUDOR a K pop*


Jsem ráda, že jsem se tam, kde jsem, dopracovala takhle, a rozhodně nelituju toho, že jsem dřív poslouchala interprety, které dnes fakt nemám ráda. Tehdy se mi vážně líbili, a komu se líbí teď, neberu jim to, však ať si každý poslouchá, co chce (když mi to necpe. Proto nemám ráda spíš ty fanatické fanoušky, než samotné interprety).

Uh.

Kdo to dočetl až sem - poplácejte se po rameni, řekněte si, že jste vážně dobří, a vězte, že máte můj upřímný obdiv x)


A kdybyste znali nějakou ze zmiňovaných kapel, dejte vědět :3
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Ellie►kunis-mila.blog.cz Ellie►kunis-mila.blog.cz | Web | 23. listopadu 2013 v 20:16 | Reagovat

Ahoj, předem se omlouvám, že otravuju, ale můžu tě poprosit o hlas v jedné soutěži? Za hlasování můžeš vyhrát i hmotnou cenu se svojí oblíbenou celebritou.. Více najdeš tady http://kunis-mila.blog.cz/1311/vanocni-soutez-o-hmotne-ceny-2-kolo .. Omlouvám se za reklamu a za otravování a taky promiň, jestli jsem to už tobě psala, ale je to pro mě důležitý :)

2 Cher Cher | Web | 23. listopadu 2013 v 20:41 | Reagovat

Opravdu jsem to dočetla až do konce :-D Většinu z těch písniček jsem si poslechla :-) Není to můj styl, poslouchám úplně jiný žánr než ty, ani žádnou z těch skupin neznám :-) Musím říct že Cradle of Filth mě zaujalo nejvíce, je to tak zvláštní, až je to zajímavé :-D

3 galaxyyy galaxyyy | Web | 23. listopadu 2013 v 20:42 | Reagovat

akurat som prisla na tvoj blog a ze clanok pridany pred 32 sekundami :D

tak som sa zacitala... a musim povedat, ze som si vypocula kus z kazdeho videa :D
pricom maximalne poznam Kerli
raz som ju niekde nasla a citala nieco o nej, nieco vypocula, ale nejak ma nezaujala, ale tento song je celkom fajn

potom poznám samozrejme The Cure, som taká závisláčka na hlase Roberta Smitha :D
Depeche Mode myslim pozna kazdy, niekedy si od nich nieco pustim, nie som ale mega fanusik, zo spomenutych este poznam Linkin Park :D Mansona,Nightwish, Cradle of Filth, ale ani jedneho z nich nepocuvam, och a este samozrejme Kiss, AC/DC, Alice Cooper.. ale tiez .. z nich si pustim tak AC/DC :)

Kerli ma uplne mega vlasy, aj ked niektore nie svoje :D ..

steampunk mi pride velmi zaujimavy a paci sa mi a to som ani nevedela, ze je to aj hudobny zaner :D

ja som tiez najprv pocuvala to, co pocuvali ludia okolo mna, potom som zacala pop punk, pop rock, punk rock, rock, grunge, trochu metal..
v tych zanroch som sa potom stratila :D pretoze kazdy vsetko inak vola ..
paci sa mi aj indie rock a indie zanre alebo ako to povedat :)

najradsej mam blink182 a green day :)

asi dlhy koment .. sorry :D

4 Evil Evil | Web | 23. listopadu 2013 v 20:53 | Reagovat

jooo dočetla jsem to až dokonce :D ale.. písniček jsem si pustila jen kousíček od každý, co neznám.. protože mám ten net ve vysoce jebnutým stavu.. prostě se mi nehodlá spustit jediný video bez toho, aby se po dvou a půl vteřinách seklo a už se nehlo.. zajímavej vývoj a nádhernej konec :) AA miluju ♥ to u mě "vývoj" nebyl nijak drastickej.. vlastně to, na čem jsem začínala ulítávat ve třinácti a ve čtrnácti mi zůstalo (Depeche Mode, Tokio Hotel) a pak se teprve přidaly ostatní moje srdcovky :) pak přišla první návštěva Brutal Assaultu a jsem tam, kde jsem :D ale dvě zmíněné kapely zůstávají na prvním místě.. společně s milovanými Dark Tranquillity ♥ :)Xandrii (ještě stojí za zmínku Sirenia) Kerli, Knedlíky (CoF xD), Blutengel a Gorgoroth samozřejmě znám :) jo.. Gorgoroth byli báječní na BA :) dost se s tebou shoduji :)

5 Dev Dev | Web | 23. listopadu 2013 v 21:32 | Reagovat

[2]: Překvapuje mě, že to četl i někdo, kdo se o podobné žánry nezajímá *příjemně překvapuje* ^^  A jsem ráda, že tě aspoň něco zaujalo :)

[3]: Mně se zrovna u tohoto hrozně líbil ten klip :D A její vlasy mám taky ráda, má je úžasně dlouhé a bíííílééé, přesně takové, jaké bych si přála x)
Tady bych neříkala "samozřejmě", ono The Cure dnes mezi mladými lidmi moc známí nejsou, stejně Depeche mode...mám dost kamarádů, kteří ani netuší, že existují :D
Taky se v těch žánrech často ztrácím :D
Neomlouvej se! O.o Já jsem ráda za dlouhé komentáře, čím delší, tím lepší xD A ten tvůj mi udělal radost :)

[4]: Na tebe jsem právě spoléhala, že toho budeš znát nejvíc ^^
...počkej, tohle ještě není konec, uvidíme, kde budu za třicet let :D
Sireniu jsem měla taky ráda :) Ale připadalo mi zbytečné vypisovat úplně všechny kapely, vynechala jsem i Crematory, Nargaroth, Terminal Choice, All gone dead...ty všechny mám moc ráda :))

6 Sim Sim | Web | 23. listopadu 2013 v 22:12 | Reagovat

Jo, Linkin Park jsem dřív poslouchala taky a to vážně hoodně, dokonce mám i jejich dvě cédéčka.. :D
Avantasii a Edguy znám, někdy si A. poslechnu i teď :) Tobias má úžasnej hlas (akorát se dá trochu splést s Bucem Dickinsonem z Iron Maiden).
Taky jsem se přeplácala přes spoustu   stylů, než jsem se někde ukotvila.. :D
V šestý třídě jsem dokonce poslouchaa Hannu Montanu, z čehož mi te´d vstávají vlasy hrůzou... :D
Lezla jsem přes Iron Maiden, Hammerfall, ty už moc neposlouchám, až jsem se dostala k tomu, co jedu teď.. jako Sleeping with sirens, Slipknot, Bullet for my Valentine, někdy Children of Bodom, Black Veil Brides.. :D hrozně moc... s hudbou jseš sympatickej člověk! :D

7 Eaglin Eaglin | Web | 24. listopadu 2013 v 18:55 | Reagovat

Už dlouhou dobu hledam něco extra, co se týče hudby, na metal sice musím mít náladu, ale Kerli mě vážně dostala!!! Moc děkuji za tip!

8 Evil Evil | Web | 24. listopadu 2013 v 22:06 | Reagovat

ach ano hádáš správně :D nemůžu si pomoct :D neznám úchylnější dvojici :D ♥ jinak ten foťák je normální digitál.. a není to ani takovej drobeček.. no taky mi to dalo zabrat ho do tý kapsy narvat :D

9 Bony Bony | Web | 25. listopadu 2013 v 14:50 | Reagovat

Moc se mi líbí ten styl první interpretky. Jde vidět, že se tak obléká z vlastního přesvědčení, ne protože tak na sebe přiláká pozornost a bude patřit k nějaké komunitě a myslet si, jak je výjimečná. Vypadá fakt moc hezky.

Jinak se musím přiznat, že z jmenovaných kapel znám jen ten Elán a O-zone. Hluboce se za sebe stydím.

Ještě se sobecky vrátím k tomu mému článku. Netuším, proč si Lucka chtěla na obličej napatlat nutelu, ale nepřišla mi zrovna při smyslech. A pokud se Ti ten projekt líbí, klidně se připoj, budu ráda, a myslím, že autorka taky. (:

10 Chemical Angel Chemical Angel | Web | 25. listopadu 2013 v 15:44 | Reagovat

Alice cooper :33

11 Chemical Angel Chemical Angel | Web | 25. listopadu 2013 v 15:45 | Reagovat

alice :33

12 Darkness ღ Darkness ღ | Web | 29. listopadu 2013 v 21:54 | Reagovat

Jááj, teď jsi mi úplně připomněla moji historii ohledně hudby :D Já jsem poslouchala snad od každého :D Ale nakonec se mi zalíbil rock a metal :)
---
A jak se ti Carrie líbila ? :)
No už jsem úspěšně nějaké dárky sehnala, akorát mi chybí jeden pro přítele k narozeninám a jsem úplně bezradná x)

13 Evil Evil | Web | 30. listopadu 2013 v 0:51 | Reagovat

hlásím, že jsem koncert úspěšně přežila :) těším se, až mi moje zvířátko navalí ty úžasný videa, co nahrál svým mobilem :) ♥

14 Vanska Vanska | E-mail | Web | 24. prosince 2013 v 16:13 | Reagovat

kerli má úžasnou image, ale hudba mi přijde jako děsnej popík, když zabalenej  v krajkách a latexu. Xandrii jsem měla ráda, ale je do doby než vyměnily zpěvačku. manuela jim dala uplně nový směr a to co hráli předtím mě už ani trochu nebaví. poslední album xandrie je prostě uplně jiná liga, perfektní. pak je to dlouhý znám: líbí/nelíbí.. a najednou HELLFREAKS! největší bomba na světě. album the hellfreaks je prostě nářez, nahrávky na circus of shame,jsou možná trochu slabší, ale přesto dobrý. Ovšem můj největší hudební zážitek byl když jsem je konečně slyšela naživo. TO JE PROSTE HUDEBNÍ ORGASMUS!
Jinak postpunk v podání bauhauzu a siouxie je taky super. doporučuju si pustit taky iana cuirtise.
metal a steampunk..
jen ten j-rock to kazí :D ale když už japonsko, tak jednoznačně kanonwakeshima (still doll)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama